
Wakizashi Sword Wushi Damascus Folded Wood Saya 武士
This Wakizashi features antique-style copper fittings with a samurai theme, paired with a rosewood scabbard. The blade is forged from a blend of two or more types of steel, creating a unique pattern. The sword has a total length of 83 cm (79 cm without the scabbard), a handle length of 26 cm, and a blade length of 54 cm. The blade measures 3.1 cm in width and 0.7 cm in thickness. The total weight is 1.26 kg, with the weight excluding the scabbard being 0.84 kg.
Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Wushi Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 80 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 54 cm |
| Handle Length | 22 cm |
| Blade Width | 3.1 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Rosewood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $232.53
-70%$232.53
$69.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wakizashi features antique-style copper fittings with a samurai theme, paired with a rosewood scabbard. The blade is forged from a blend of two or more types of steel, creating a unique pattern. The sword has a total length of 83 cm (79 cm without the scabbard), a handle length of 26 cm, and a blade length of 54 cm. The blade measures 3.1 cm in width and 0.7 cm in thickness. The total weight is 1.26 kg, with the weight excluding the scabbard being 0.84 kg.
Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Wushi Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 80 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 54 cm |
| Handle Length | 22 cm |
| Blade Width | 3.1 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Rosewood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















