
Wakizashi Sword Jiangtai Damascus Folded Clay Tempered 姜太
The Wakizashi Sword Jiangtai Damascus Folded Clay Tempered is an impressive piece of craftsmanship. Featuring a superior folded steel core, high-grade clay tempering, and a Damascus finish, this Samurai sword is sure to make a statement.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 83 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel and Clay Tempered, with Rosewood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Steel Folded Clay Tempered Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Jiangtai Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 80 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 54 cm |
| Handle Length | 21 cm |
| Blade Width | 3.1 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel; Clay Tempered (Option) |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Rosewood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.26 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $232.53
-70%$232.53
$69.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Wakizashi Sword Jiangtai Damascus Folded Clay Tempered is an impressive piece of craftsmanship. Featuring a superior folded steel core, high-grade clay tempering, and a Damascus finish, this Samurai sword is sure to make a statement.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 83 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel and Clay Tempered, with Rosewood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Steel Folded Clay Tempered Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Jiangtai Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 80 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 54 cm |
| Handle Length | 21 cm |
| Blade Width | 3.1 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel; Clay Tempered (Option) |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Rosewood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.26 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















