
Katana Shenlong Damascus Folded Wood Saya 神龍
The Katana Shenlong Damascus Folded Wood Saya is a beautiful, well-crafted samurai sword that gives you the perfect combination of strength and flexibility. The folded Damascus steel of the blade is lightweight, corrosion-resistant, and ensures perfect balance while the intricate dragon design of the saya adds an additional level of elegance. Ideal for the serious martial arts practitioner.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. Our swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Shenlong Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $205.09
-70%$205.09
$61.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Katana Shenlong Damascus Folded Wood Saya is a beautiful, well-crafted samurai sword that gives you the perfect combination of strength and flexibility. The folded Damascus steel of the blade is lightweight, corrosion-resistant, and ensures perfect balance while the intricate dragon design of the saya adds an additional level of elegance. Ideal for the serious martial arts practitioner.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. Our swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Shenlong Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















