
Katana Jiuyou Damascus Folded Yellow Saya 九幽
Katana Jiuyou Damascus Folded Yellow Saya is a classic piece of samurai history crafted from high-quality Damascus steel. The folded steel gives the sword a unique pattern that will not corrode. The yellow saya sheath offers the perfect accent to the sword, enhancing its beauty.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Iron Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Jiuyou Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 28 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Iron Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $205.09
-70%$205.09
$61.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Katana Jiuyou Damascus Folded Yellow Saya is a classic piece of samurai history crafted from high-quality Damascus steel. The folded steel gives the sword a unique pattern that will not corrode. The yellow saya sheath offers the perfect accent to the sword, enhancing its beauty.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Iron Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Jiuyou Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 28 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Iron Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















