
Katana Huancheng Damascus Folded Wood Saya 環城
This Katana Huancheng Damascus Folded Wood Saya is a perfect blend of traditional Japanese design and modern craftsmanship. Featuring high-grade Damascus steel and expertly-crafted Chinese rosewood saya, it is designed to provide optimum durability and performance. Ideal for martial arts practice, collection, and display.
The handmade full-function Katana Sword is 104 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Huancheng Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 104 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 73 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.6 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.45 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $232.53
-70%$232.53
$69.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Katana Huancheng Damascus Folded Wood Saya is a perfect blend of traditional Japanese design and modern craftsmanship. Featuring high-grade Damascus steel and expertly-crafted Chinese rosewood saya, it is designed to provide optimum durability and performance. Ideal for martial arts practice, collection, and display.
The handmade full-function Katana Sword is 104 cm in length. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Huancheng Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 104 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 73 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.6 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.45 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















