
Katana Black Rose T10 Clay Tempered Black Blade 黑玫
The Katana Black Rose T10 Clay Tempered Black Blade is an impressive piece of craftsmanship that combines the strength of T10 carbon steel and the traditional art of Japanese clay tempering. With an exquisite rose motif, this sword provides a unique aesthetic and is sure to be a conversation starter.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Alloy Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Black Rose Tsuba Handmade Wood Saya Black
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Alloy Fittings |
| Weight | 1.26 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $232.53
-70%$232.53
$69.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Katana Black Rose T10 Clay Tempered Black Blade is an impressive piece of craftsmanship that combines the strength of T10 carbon steel and the traditional art of Japanese clay tempering. With an exquisite rose motif, this sword provides a unique aesthetic and is sure to be a conversation starter.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Alloy Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Black Rose Tsuba Handmade Wood Saya Black
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Alloy Fittings |
| Weight | 1.26 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















