
Katana Bawang Damascus Folded Black Saya 霸王
This handmade Katana Bawang Damascus Folded Black Saya is crafted from the finest Damascus steel, making it highly durable and reliable for martial arts enthusiasts and collectors alike. The black saya adds a regal touch to this masterpiece, perfect for displaying or wielding.
This is a handmade katana sword, swordsmiths use traditional methods to forge this full-function sword. The full tang samurai sword blade is carefully polished and sharpened. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Bawang Tsuba Handmade
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This handmade Katana Bawang Damascus Folded Black Saya is crafted from the finest Damascus steel, making it highly durable and reliable for martial arts enthusiasts and collectors alike. The black saya adds a regal touch to this masterpiece, perfect for displaying or wielding.
This is a handmade katana sword, swordsmiths use traditional methods to forge this full-function sword. The full tang samurai sword blade is carefully polished and sharpened. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Bawang Tsuba Handmade
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















