
Katana Azure Dragon Blue Flame Damascus Folded Blade 藍龍
The Katana Azure Dragon Blue Flame Damascus Folded Blade is a showstopper of a sword. Crafted from powerful Damascus steel, this sword elegantly represents the strength and heat of a dragon's flame with its intricate blue patterning. Its folded blade adds strength and richness to its already unmistakable craftsmanship.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length with Real Ray Skin. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel (Not Clay Tempered), with Hardwood Saya and Premium Multi-Colors Copper Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Azure Dragon Tsuba Handmade Blue Flame Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Real Ray Skin |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel (Not Clay Tempered) |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Premium Multi-Colors Copper |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $342.27
-70%$342.27
$102.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Katana Azure Dragon Blue Flame Damascus Folded Blade is a showstopper of a sword. Crafted from powerful Damascus steel, this sword elegantly represents the strength and heat of a dragon's flame with its intricate blue patterning. Its folded blade adds strength and richness to its already unmistakable craftsmanship.
The handmade full-function Katana Sword is 103 cm in length with Real Ray Skin. The Full Tang blade is made of Damascus Folded Steel (Not Clay Tempered), with Hardwood Saya and Premium Multi-Colors Copper Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana Damascus Steel Folded Blade Japanese Samurai Sword Azure Dragon Tsuba Handmade Blue Flame Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Real Ray Skin |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel (Not Clay Tempered) |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Premium Multi-Colors Copper |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















