Wakizashi Sword Qingfeng Damascus Folded Clay Tempered 青鋒
This Wakizashi Sword Qingfeng Damascus Folded Clay Tempered is crafted with remarkable skill. It features a Damascus folded steel blade that has been clay tempered for unparalleled durability and strength. Experience superior quality and craftsmanship with this special sword.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Wakizashi full tang blade is Damascus Folded Steel, Hardwood Saya and Alloy Fittings. Our swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Folded Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Qingfeng Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.6 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel and Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Alloy Fittings |
| Weight | 1.15 kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $232.53
-70%$232.53
$69.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wakizashi Sword Qingfeng Damascus Folded Clay Tempered is crafted with remarkable skill. It features a Damascus folded steel blade that has been clay tempered for unparalleled durability and strength. Experience superior quality and craftsmanship with this special sword.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Wakizashi full tang blade is Damascus Folded Steel, Hardwood Saya and Alloy Fittings. Our swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Folded Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Qingfeng Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.6 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Steel and Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Alloy Fittings |
| Weight | 1.15 kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |
