Tanto Sword YouLan Damascus Folded Clay Tempered Brass 幽藍
The Tanto Sword YouLan is crafted with Damascus steel and clay tempered blade, making it not only a stunning piece but also a powerful sword. Its superior quality and sharpness make it a must-have for any sword enthusiast. Feel the power and elegance of this beautiful sword in your own hands!
The handmade full-function Tanto Sword is 51 cm in length with Real Hamon. The Full Tang blade is made of Damascus Steel, with Brass saya and Brass sword guard. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Steel Clay Tempered Blade Japanese Samurai Tanto Sword YouLan Tsuba With Brass Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Real Hamon |
| Overall Length | 51 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 32 cm |
| Handle Length | 16 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Brass |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 0.85 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $273.68
-70%$273.68
$82.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Tanto Sword YouLan is crafted with Damascus steel and clay tempered blade, making it not only a stunning piece but also a powerful sword. Its superior quality and sharpness make it a must-have for any sword enthusiast. Feel the power and elegance of this beautiful sword in your own hands!
The handmade full-function Tanto Sword is 51 cm in length with Real Hamon. The Full Tang blade is made of Damascus Steel, with Brass saya and Brass sword guard. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Damascus Steel Clay Tempered Blade Japanese Samurai Tanto Sword YouLan Tsuba With Brass Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Real Hamon |
| Overall Length | 51 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 32 cm |
| Handle Length | 16 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | Damascus Folded Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Brass |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 0.85 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |
