Wakizashi Sword Four Seas Sanmai Steel Clay Tempered Red Saya 四海
This Wakizashi sword is made of Sanmai steel, clay tempered and featuring a classic red saya. Perfectly balanced for precision cutting, its superior strength and durability makes it the ultimate choice for any samurai enthusiast.
The handmade full-function Wakizashi is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of Sanmai ( Hagane + Kawagane ) Steel and Clay Tempered; Traditionally Hand Polishing, Wood with Shell Inlay Saya and Brass with Gold Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately. Please contact us before purchasing this high-performance sword due to the bladesmithing complexity.
Collectable Wakizashi Sanmai Steel Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Four Seas Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Sanmai Blade, Real Hamon, Real Ray Skin |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Sanmai ( Hagane + Kawagane ) Steel and Clay Tempered; Traditionally Hand Polishing |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Wood with Shell Inlay and Ox Horn |
| Fittings | Brass with Gold & Silver Gilding |
| Weight | 1.4 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $685.23
-70%$685.23
$205.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wakizashi sword is made of Sanmai steel, clay tempered and featuring a classic red saya. Perfectly balanced for precision cutting, its superior strength and durability makes it the ultimate choice for any samurai enthusiast.
The handmade full-function Wakizashi is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of Sanmai ( Hagane + Kawagane ) Steel and Clay Tempered; Traditionally Hand Polishing, Wood with Shell Inlay Saya and Brass with Gold Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately. Please contact us before purchasing this high-performance sword due to the bladesmithing complexity.
Collectable Wakizashi Sanmai Steel Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Four Seas Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade Sword, Sanmai Blade, Real Hamon, Real Ray Skin |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | Sanmai ( Hagane + Kawagane ) Steel and Clay Tempered; Traditionally Hand Polishing |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Wood with Shell Inlay and Ox Horn |
| Fittings | Brass with Gold & Silver Gilding |
| Weight | 1.4 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |
