
Katana Type 98 WW2 T10 Clay Tempered Green Saya 指揮
The Katana Type 98 WW2 T10 offers high quality and reliable performance. Featuring a T10 steel blade with a clay-tempered finish, the katana has an elegant green saya scabbard to complete its look. Experience the perfect balance between sharpness and resilience with this top-tier samurai sword.
The handmade full-function Katana Sword is 104 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Carbon Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword 98 Shi Brass Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 104 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Carbon Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Original: $205.09
-70%$205.09
$61.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Katana Type 98 WW2 T10 offers high quality and reliable performance. Featuring a T10 steel blade with a clay-tempered finish, the katana has an elegant green saya scabbard to complete its look. Experience the perfect balance between sharpness and resilience with this top-tier samurai sword.
The handmade full-function Katana Sword is 104 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Carbon Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword 98 Shi Brass Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 104 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 71 cm |
| Handle Length | 27 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Carbon Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.25 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















