
Katana Longyu T10 Clay Tempered Engrave 龍宇
The "Longyu " Katana features a 26-inch blade crafted from T1095 carbon steel using a clay-tempered process. Known for its high hardness and excellent toughness, this katana is forged with a fully polished basic finish, revealing clear and bright grain patterns, creating a striking visual impact.
Specifications: The total length of the katana is 103 cm, with a blade length of 72 cm, a width of 3.2 cm, and a thickness of 0.7 cm. The blade features a curve of 2.2 cm. The scabbard is made from lacquered cypress wood with intricate dragon carvings. The fittings are made from aged pure copper with a cloud dragon motif. The blade undergoes an extreme elasticity heat treatment process and 20 stages of hand-polishing, making it capable of cutting through grass mats and bamboo.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Longyu Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood & Engraving |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.20 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The "Longyu " Katana features a 26-inch blade crafted from T1095 carbon steel using a clay-tempered process. Known for its high hardness and excellent toughness, this katana is forged with a fully polished basic finish, revealing clear and bright grain patterns, creating a striking visual impact.
Specifications: The total length of the katana is 103 cm, with a blade length of 72 cm, a width of 3.2 cm, and a thickness of 0.7 cm. The blade features a curve of 2.2 cm. The scabbard is made from lacquered cypress wood with intricate dragon carvings. The fittings are made from aged pure copper with a cloud dragon motif. The blade undergoes an extreme elasticity heat treatment process and 20 stages of hand-polishing, making it capable of cutting through grass mats and bamboo.
Katana T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Sword Longyu Tsuba Handmade Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 103 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 72 cm |
| Handle Length | 26 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.7 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood & Engraving |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.20 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |






















