
Wakizashi Sword Yanhui T10 Clay Tempered Red Saya 研灰
This Wakizashi Sword Yanhui T10 is crafted with a clay tempered blade that is sure to impress with its sharpness and durability. This sword features a red saya for added aesthetic appeal. Enjoy the balance and precision of this piece.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Carbon Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Yanhui Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 51 cm |
| Handle Length | 21 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wakizashi Sword Yanhui T10 is crafted with a clay tempered blade that is sure to impress with its sharpness and durability. This sword features a red saya for added aesthetic appeal. Enjoy the balance and precision of this piece.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Carbon Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Yanhui Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 51 cm |
| Handle Length | 21 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |


