
Wakizashi Sword Qinglin T10 Clay Tempered Green Saya 青鱗
This Wakizashi Sword Qinglin is a perfect choice for collectors. Featuring an expertly T10 clay tempered blade and a green Saya, this item is an excellent representation of Japanese craftsmanship. The clay tempering process allows for a stronger and harder sword edge, making this Wakizashi both beautiful and reliable.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Qinglin Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wakizashi Sword Qinglin is a perfect choice for collectors. Featuring an expertly T10 clay tempered blade and a green Saya, this item is an excellent representation of Japanese craftsmanship. The clay tempering process allows for a stronger and harder sword edge, making this Wakizashi both beautiful and reliable.
The handmade full-function Wakizashi Sword is 78 cm in length. The Full Tang blade is made of T10 Clay Tempered Steel, with Hardwood Saya and Brass Fittings. The Swordsmith carefully polished and sharpened the blade, making it not just a beautiful displaying gift. Swords holder or stand sold separately.
T10 Clay Tempered Steel Blade Japanese Samurai Wakizashi Sword Qinglin Tsuba With Wood Saya
Sword Information
| Features | Handmade |
| Overall Length | 78 cm |
| Blade (Nagasa) Length | 52 cm |
| Handle Length | 23 cm |
| Blade Width | 3.2 cm |
| BladeThickness | 0.75 cm |
| Blade Material | T10 Clay Tempered Steel |
| Edge | Single and Curved |
| Sharpness | Sharpened |
| Saya Material | Hardwood |
| Fittings | Brass Fittings |
| Weight | 1.00 Kg |
| Tang | Full Tang |
| Theme: | Samurai |


